Jak vybrat obruč na hooping
Obruče na hooping jsou větší a těžší než klasické dětské obruče. Kroužení je s nimi tedy snazší. Na těchto stránkách naleznete širokou škálu ručně vyráběných obručí. Stačí si jen vybrat.
A jak tedy na to?
Ať už jste se setkali s hoopingem kdekoli, první reakce bývají vždy podobné. Máte touhu kroužit, vyzkoušet něco nového, a tak s nadšením popadnete první obruč, která se před vámi zjeví. Nejčastěji je to ta malá dětská plastová z hračkářství, kterou zabavíte svým dětem nebo naopak velká a těžká fitness obruč ze sportu s divnými výstupky a magnety, co slibuje okamžité hubnutí.
Ani jedna z těchto variant není úplně šťastná volba. Špatný výběr obruče hned do začátku má totiž za následek to, že nám to většinou příliš nejde, jsme z točení otrávení a unavení a nakonec to vzdáme s tím, že to nejde a nikdy se to nenaučíme. Příliš lehkou obruč nezvládneme roztočit a naopak příliš těžká nám může způsobit spoustu nehezkých podlitin.
A o tom přece hooping není.
Hooping je o radosti z pohybu, legraci, pozitivní náladě a společném sdílení. Proto je pro začátek výběr správné obruče velmi důležitý.
Jelikož neexistuje zázračná obruč, která by dokázala všechno, je dobré si rozmyslet, co byste s obručí rádi dělali.
Velmi záleží na vašich osobních cílech (jakému stylu hoopingu se chcete věnovat), vaší postavě a úrovni vašich pohybových schopností. Některé obruče jsou pro určité účely lepší, některé méně vhodné. Pokusím se tedy shrnout všechny důležité informace pro výběr vhodné obruče.
Jakou konkrétní obruč tedy vybrat?
Jsi úplný začátečník? Pak máš možnost vybrat si jakým směrem by ses chtěl/a ubírat. Zda chceš s obručí spíše tančit a učit se nové triky (Hoop Dance) nebo jen cvičit a posilovat postavu (Hoop Fitness).
Hoop Dance je kombinace pohybu (tance) a triků s obručí. Triky zde rozlišujeme na na těle (on body) a mimo tělo (off body).
Triky na těle (on body) jsou triky u nichž se obruč otáčí převážně kolem středu našeho těla (v pase) nebo jiným způsobem obepíná naše tělo (hrudník, ramena).
Obruč by vám měla od země sahat přibližně k úrovni pupíku. Nebo o kousek výš. Jelikož se obruče s větším průměrem otáčejí pomaleji je snadnější je na břiše udržet.
Začátečnické taneční obruče jsou velké většinou od 90 do 100 cm a trubku mají tlustou 20 mm .
Pokud jste silnější v pase zkuste pro začátek zvolit některou z obručí Fitness, které tu najdete ve velikosti 95 - 105cm a trubku mají tlustou 25 mm.
Triky mimo tělo (off body) jsou triky převážně na rukou mimo tělo. Pro ty je vhodné použít například menší rozměr taneční obruče pro začátečníky (např. 85 cm) nebo využít polypro obruče , o kterých si povíme níže. Lehčí a menší obruč je do ruky příjemnější, rychlejší a mrštnější.
Hoop fitness Na rozdíl od Hoop Dance se jedná o různá posilovací cvičení s obručí na pase a využití obruče jako závaží při kondičním tréninku či protahování.
Zde bych určitě doporučila obruče fitness, které jsou těžší a větší než taneční obruče pro začátečníky. Zde je najdete v průměru 95 - 105 cm o šířce trubky 25 mm.
Stejně jako u Tanečních obručí pro začátečníky tu platí, že by vám měla obruč sahat až k pupíku. Čím větší obruč je, tím pomaleji se točí a je snadnější ji udržet na pase.
Obruče pro fitness cvičení najdete v sekci Obruče pro začátečníky
Pro pokročilé
Pokud chcete Hoop Dance posunout na další úroveň určitě vyzkoušejte pokročilé polypro obruče.
Najdete je u mě ve dvou šířkách 20 mm a 16 mm. S obručí 20 mm zvládne pokročilí ještě pohodlně i triky na těle. Obruč 16 mm je vhodnější na triky mimo tělo a pokročilé manipulace. Obě šířky jsou vhodné pro tzv. multihooping (tanec s více obručemi)
Obecně se váha a průměr obruče obvykle snižují s rostoucí úrovní vašich schopností a množstvím naučených triků. Menší a lehčí obruče umožňují rychlejší pohyb a umožňují nám tak větší možnosti, jak si pohrát s triky.
Polypro obruče mohou být omotané barevnou páskou nebo úplně holé. Pro plynulost pohybu a lepší manipulaci, se ale opatřují protiskluzovou páskou většinou pouze po vnitřním obvodu.
Obruče pro děti
Hoop Dance je pro děti skvělá a zábavná aktivita. V ranějším věku si s obručí raději hrají, proto je vhodnější menší velikost. Pro točení v pase je opět potřeba aby obruč dosahovala k pupíku. Věk u rozměrů je pouze orientační. Vše se také odvíjí od výšky a schopností dítěte.
5-6 let obruč o průměru 70 cm
6-9 let Obruč o průměru 80 cm
10-13 let obruč o průměru 85 cm
13 let + řiďte se pravidly výběru obruče pro dospělé
Dětské obruče můžete pořídit zde.
Stále si s výběrem obruče nevíte rady? Nevadí. Napište mi, ráda Vám poradím.
Pokud jste nedočkaví, objednejte si svou obruč zde a začněte s hoopingem v pohodlí domova.